Cień Endera – Orson Scott Card

Cień Endera to równoległa powieść, dziejąca się w tym samym czasie co fabuła Gry Endera, lecz z perspektywy innego bohatera. Ta książka to również pierwszy, otwierający tom Sagi Cienia.

Czasami bywa tak, że główny bohater nie jest jedynym, który łapie czytelnika za serce – tak było w przypadku Gry Endera, w której drugoplanowe postaci są nie mniej ważne co Ender i ze strony na stronę zyskują w naszych oczach coraz więcej i więcej.

Wyobraźcie sobie, że drugi tom Sagi Endera przenosi nas w czasy 3000 lat do przodu – wszyscy, których poznaliśmy w pierwszej książce już prawdopodobnie nie żyją. Co z tego, że Groszek czy Peter to postaci, które aż prosiły się o rozwinięcie swoich wątków? Dostajemy tylko bardzo krótki, zdawkowe informacje o minionej historii Ziemi.

I w taki o to sposób dostajemy książkę, której część akcji dzieje się dokładnie w tym samym czasie co Gra Endera, dokładnie w tym samym miejscu, z tymi samymi bohaterami, ale pokazana jest z innej perspektywy – oczami Groszka. Do tego fabuła uzupełniona jest jeszcze o tzw. Origin – czyli historię jego początków, sposób w jaki trafił do Szkoły Dowodzenia oraz wprowadza głównego antybohatera, który będzie grał pierwsze skrzypce kolejnych częściach sagi.

Uważam, że Cień Endera to rewelacyjne dopełnienie całej historii znanej nam z Gry Endera i koniecznie powinna być to obowiązkowa lektura każdego, który zakochał się w poprzedniej Sadze.

Robert, na co dzień trener personalny, a w wolnych chwilach nałogowy czytacz i oglądacz szeroko rozumianego science-fiction.

Dodaj komentarz