Cień Hegemona – Orson Scott Card

Drugi tom z Sagi Cienia skupia się na wydarzeniach, które mają miejsce zaraz po zniszczeniu Formidów. Szkoła Bojowa zostaje rozwiązana, Międzygwiezdna Flota traci swoje wpływy i nie ma nawet najmniejszego wpływu na losy ludzkości. Do jej obecnych zadań pozostaje jedynie uniemożliwienie wystrzelenia bomb atomowych przez którekolwiek z Państw.
 
Dzieci ze Szkoły Bojowej wracają do swoich domów i rodziców, których nie widzieli od wielu lat. Jak się okazuje pierwsze spotkania po długim czasie nie są tak romantyczne jak mogłyby się wydawać. Tak na prawdę do domów wracają obcy ludzie. Każdy próbuje dostosować się do nowego życia jednak z uwagi na ich specjalne zdolności i wyszkolenie staje się to niemożliwe. Dzieje się to co przewidział Locke i Demostenes – każde państwo chce mieć genialne dziecko w swoim łańcuchu dowodzenia, a zwłaszcza legendarnych członków z drużyny Endera. Ktoś tworzy plan według, którego zaczyna porywać najbardziej znane nazwiska.
 
Groszek zostaje jedyną osobą, której udało się uniknąć porwania, a może nawet zabójstwa. Teraz stoi przed najważniejszym zadaniem swojego życia – znaleźć i uratować wszystkich członków byłej drużyny Endera, w tym ma mu pomóc najbardziej ceniona osoba na globie – Locke.
 
Bardzo dobra kontynuacja skupiająca się na losach dzieci ze Szkoły Bojowej. W czasie kiedy toczy się akcja tej książki, Ender jest w trakcie podróży na inną planetę. Gdy dotrze do celu minie dla niego raptem kilka lat – na Ziemi minął tysiąclecia. Dzięki tej sadze możemy prześledzić bezpośredni wpływ wygranej wojny Endera na losy Ziemi oraz reakcje największych mocarstw. Wydaje się, że trzy wojny z Formidami powinny dostatecznie zjednoczyć ludzkość, gdzie zniknęłyby wszystkie podziały, ale okazuje się, że władza jest dla rodzaju ludzkiego czymś ważniejszym niż pokój.
 
Obok całej akcji ratowania członków grupy Endera pojawia się poboczny wątek, w który Locke buduje podwaliny do możliwości objęcia urzędu Hegemona. Locke wydaje się być jedyną osobą, która pragnie zjednoczenia ludzkości i chce zapobiec jej samozagłady.

Robert, na co dzień trener personalny, a w wolnych chwilach nałogowy czytacz i oglądacz szeroko rozumianego science-fiction.

Dodaj komentarz