Koniec Dzieciństwa – Arthur C. Clarke

Piękne i subtelne wydanie drugiej książki z nowej serii Wehikuł Czasu od wydawnictwa REBIS. Tym razem wybór padł na prawie 70-letnią powieść Arthura C. Clarka – Koniec Dzieciństwa.

Clarke przedstawia ludzkość, która stoi już na pasie startowym o nazwie „Podbój Gwiazd”. Sekundy dzielą nas od wejścia w kolejny etap rozwoju cywilizacyjnego i wyruszenia w kosmos. Jednak właśnie w tym momencie nad największymi miastami na Ziemi pojawiają się statki obcych.

Fabuła książki toczy się na przestrzeni ponad 100 lat i opowiadana jest z perspektywy różnych bohaterów. Aby przekazać tak długi przekrój konieczne było zastosowanie przeskoków czasowych. Niektóre pojawiają się między trzema dużymi częściami powieści, inne między rozdziałami, a niektóre zupełnie niezapowiedziane przenoszą nas o 50 lat do przodu już w kolejnym akapicie. Dzięki temu możemy być świadkami wydarzeń i doświadczeni kilku następujących po sobie pokoleń.

Pierwsza część książki skupia się głównie na pięciu latach, zaraz po przybyciu obcych. Przybysze z gwiazd narzucili ludzkości pewne prawa, zakazy czy nakazy nigdy jednak nie wychodząc na światło dzienne. Łącznikiem między nimi a ludzkością był sekretarz generalny ONZ. Za pośrednictwem kilku krótkich przeskoków czasowych, jesteśmy świadkami przygotowywania ludzkości do gwałtownego rozwoju cywilizacyjnego w dziejach oraz pierwszego, faktycznego kontaktu z przybyszami.

W drugiej części zatytułowanej Złoty Wiek została przedstawiona utopijna wizja świata, w którym wszelkie podziały zniknęły. Nie ma Państw – jest jedna wielka nacja. Nie ma wojen, nienawiści, ubóstwa. Jest tylko dobro i dostatek. Każdy człowiek ma wszystko, czego potrzebuje. Wszystkie zmiany z pozoru wydają się bardzo optymistyczne, jednak czy tak jest naprawdę? Czy ludzkość otrzymując gotowe tajniki wiedzy i pomijając etap ich odkrywania, nie zacznie popadać w marazm? Gdzie pojawia się kreatywność i wrodzona ciekawość człowieka? Czy w pewnym momencie nuda stanie się największym zagrożeniem dla ludzkości?

Ostatnia, trzecia część książki odpowiada na część tych pytań, ale pozostawia to najważniejsze – Czy powinniśmy za wszelką cenę dążyć do pierwszego kontaktu z pozaziemską cywilizacją?

Na wszystkie powyższe pytania próbowałem odpowiedzieć sobie przez znaczną część książki. Zdecydowanie skłania ona do myślenia, zwłaszcza osoby zafascynowane fantastyką naukową. Wiele jest książek, historii opisujących pierwszy kontakt człowieka z obcą rasą – chociażby Inwazja Michaiła Achmanowa czy trylogia I Wojna z Formiadami Orsona Scotta Carda. Wiele z nich przedstawia przybyszy jako istoty, których celem jest tylko zagłada ludzkości. Jednak co w przypadku, kiedy Obcy chcą podzielić się wiedzą? Jaki wpływ ma ingerencja w rozwój cywilizacyjny ludzkości? Takie spotkanie na pewno wywróciłoby bieg wydarzeń do góry nogami, ale czy byłby on optymistyczny dla ludzkości?

Powieść była już dwukrotnie przenoszona na mały ekran. Powstały dwa seriale – pierwszy w latach 1983-1985 (tego niestety nie miałem przyjemności oglądać) oraz drugi (remake) w latach 2009-2011, który emitowany był pod nazwą „V” (Visitors). Widziałem bodajże jeden sezon i po przeczytaniu powieści faktycznie widać pewne nawiązania, ale wydaje się, że przy remake’u Koniec Dzieciństwa był tylko inspiracją. Punkty wspólne można byłoby policzyć na palcach jednej ręki.

Przeczytajcie Koniec Dzieciństwa – naprawdę warto. Książka, która jest już na emeryturze w ani jednym aspekcie się nie zestarzała. Nie jest to space opera ani powieść z wartką akcją. Nie ma tu wystrzałów z laserów ani bitew w kosmosie. Temat spotkania z obcą rasą Clarke dotyka od bardziej filozoficznej strony. W ciekawy sposób przedstawia obcą rasę, która uczy się natury człowieka, dzięki czemu jako czytelnicy możemy na chwilę się zatrzymać i kontemplować nasze jestestwo na przestrzeni setek lat.

Korekta: fantasmarium.com

Robert, na co dzień trener personalny, a w wolnych chwilach nałogowy czytacz i oglądacz szeroko rozumianego science-fiction.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *