Phasma – Delilah S. Dawson

„Phasma” jest powieścią, do której podchodziłam dość sceptycznie z prostej przyczyny – postać tytułowej bohaterki w żaden sposób nie urzekła mnie w filmach, toteż średnio miałam ochotę czytać o niej całą, wcale nie krótką książkę. Jednak po przeczytaniu jej – nie żałuję.

Opowieść, którą opisuje nam autorka jest dość nietypowa, a akcja dzieje się na dwóch różnych torach. Pierwszy to wątek szpiega Nowej Republiki – Vi Mordai, która zostaje schwytana przez kapitana Kardynała, zatrzymana i poddana przesłuchaniu na statku „Absolution”. To ona jest w pewnym sensie narratorką całej historii. Kardynał natomiast jest wzorowym żołnierzem, całkowicie oddanym ideom Najwyższego Porządku. Odczuwa jednak żal i wątpliwości wobec kapitan Phasmy, która tajemniczo zjawiła się w szeregach organizacji i bardzo szybko wspięła się po szczeblach kariery, odbierając tym samym część jego obowiązków.

Drugi tor wydarzeń, ten który opowiada Vi, to zdarzenia sprzed 10 lat na zapomnianej planecie Parnassos. Jest ona bardzo niegościnnym miejscem, gdzie każdy walczy o przetrwanie. Nie zawsze tak było, gdyż kiedyś kwitła tu cywilizacja, a obywatelom całkiem nieźle się powodziło. Katastrofa, prawdopodobnie wybuch nuklearny, zniszczyła niemal wszystko. Nieliczne grupki tych, którzy przeżyli zaczęły tworzyć klany, gdzie każdy walczył o przetrwanie najlepiej jak umiał. Tam poznajemy Siv, która z kolei jest główną bohaterką historii opowiadanej przez Vi. Jest ona młodą kobietą i dzielną wojowniczką pod dowództwem… Phasmy. To ona opisuje i przybliża nam tytułową postać. Los klanu Phasmy i Siv zmienia się, gdy na Parnassosie rozbija się statek Brendola Huxa. Phasma, wbrew woli swojego brata, Keldo, który jest przywódcą ich klanu, zbiera swoich najlepszych wojowników i deklaruje Huxowi pomoc w dotarciu do jego statku, skąd będzie mógł wezwać Najwyższy Porządek. Generał obiecuje, że zabierze ze sobą Phasmę i jej towarzyszy. Opowiedział o cywilizacji i dobrodziejstwach technologii, które dostępne są w całej galaktyce. Na te słowa nasi bohaterowie są gotowi poświęcić bardzo wiele, by wyrwać się wreszcie z niegościnnej planety i zacząć nowe, lepsze życie. Drużyna wyrusza potajemnie pod osłoną nocy i opuszcza już na zawsze swój klan, co oczywiście jest zdradą.

Niemal cała akcja powieści toczy się właśnie na Parnassosie, gdzie Phasma i Hux prowadzą swoich ludzi do rozbitego statku, który jest wielkim symbolem nadziei. Opisane są ich przygody, jakie przeżywają po drodze, przemiany zachodzące w bohaterach i przybierające na sile nowe konflikty. Koniec rozgrywa się już w szeregach Nowego Porządku, przeważnie na statku „Absolution”.

Wydawać by się mogło, że opis pokonywanej przez bohaterów drogi poprzez pustkowia Parnassosa okaże się nudny, lecz bardzo dobrze czyta się całą tę historię. Autorka przemyślała i stworzyła naprawdę surowy i realistyczny świat, który jest świetnie opisany. Klimat jest niesamowity i odczuwa się go przez całą powieść.

Jednak czego innego spodziewałam się po postaci Phasmy. Liczyłam, że książka, na której okładce widnieje jej charakterystyczny hełm, pozwoli lepiej poznać tę bohaterkę. Przez większość powieści jest ona dla nas odległa i tajemnicza, prawie nic o niej nie wiemy. Najwięcej okazuje się dopiero pod koniec, a dodać należy, że końcówka jest satysfakcjonująca, lecz oczekiwałam od tej książki jakiś informacji o Phasmie, ukazania choć kawałka jej wnętrza, przeżyć czy uczuć. Przedstawiona jest ona jako nieczuła, zdeterminowana i okrutna kobieta, która zrobi wszystko, absolutnie wszystko, by przetrwać. I takie właśnie przesłanie niesie powieść. Phasma przetrwa mimo wszystko, gdyż nie dba o ideały, wyznania czy innych. Potrafi doskonale dostosować się do środowiska, a kiedy trzeba – zmienić je na bardziej korzystne.

Książkę przyjemnie się czyta, można wyłapać pewne elementy historii, które pasują do całości przedstawionej w filmach, jak również odpowiada na dużą ilość pytań. Dowiemy się jak Phasma zdobyła swoją lśniącą, chromowaną zbroję, jak zginął Brendol Hux, jakie zbrodnie Phasma popełniła zarówno na Parnassosie jak i w szeregach Najwyższego Porządku oraz co się stało z Siv. Część powieści jest dobrą książką przygodową, która opowiada o losach bohaterów na tajemniczej planecie, a część współgra z historią przedstawioną w filmach i innych książkach. Jeśli szukacie przygody oraz lubicie stopniowe poznawanie i odkrywanie tajemnic postaci, , to w powieści Deliah Dawson znajdziecie coś dla siebie.

Dodaj komentarz