Wynajem mieszkania to popularny sposób na dodatkowy zarobek. Zwłaszcza, jeśli dysponujemy wolną nieruchomością. Wiele osób zastanawia się jednak, co wybrać i w jaki sposób zarobią więcej. Przyjrzyjmy się zatem plusom i minusom związanym z tytułowymi sposobami wynajmowania. Każdy z nich wiąże się z innymi obowiązkami rentiera oraz przynosi mu różne korzyści.

Zaproś turystów, czyli najem krótkoterminowy

Udostępnianie mieszkania na kilka dni to coraz popularniejszy sposób zarabiania na najmie w czasie sezonów turystycznych. Niewielkie mieszkania położone blisko dworca lub w atrakcyjnych turystycznie miejscach to nieruchomości, jakie idealnie nadają się do najmu krótkoterminowego. Zysk z nich potrafi być sporo większy niż przy udostępnianiu lokatorom mieszkania na stałe. Inne są jednak obowiązki rentiera. Ponieważ stawka za dobę w mieszkaniach wynajmowanych krótkoterminowo może być zbliżona do cen hoteli, należy w nich utrzymać odpowiedni standard. Czyste pokoje, świeża pościel czy podstawowe sprzęty kuchenne to dziś podstawa dla każdego mieszkania udostępnianego turystom. Oczekują oni wysokiego standardu i są w stanie za niego zapłacić.

Nim zdecydujemy się na najem krótkoterminowy, warto pamiętać, że wiąże się on ze zorganizowaniem sobie kontaktu z lokatorami. Sprawny system rezerwacji i odbioru kluczy to podstawa tego typu najmu. Wielu rentierów organizuje go sobie za pośrednictwem portali turystycznych lub cyfrowych asystentów. Niezależnie od tego, jakich narzędzi użyjemy, taka działalność będzie od nas wymagała planowania i czasu. Należy też zadbać o odpowiednią umowę z gośćmi i rozliczenie skarbowe zysków. Jednak mimo tych dodatkowych obowiązków wielu właścicieli nie wyobraża sobie wynajmu bez letnich turystów.

Lokator na cały rok i jeszcze dłużej

Dla większości z nas najem oznacza całoroczne zajmowanie mieszkania, w którym przebywamy na podstawie umowy z właścicielem. W Polsce różne formy najmu długoterminowego wciąż są popularne. Korzystają z nich studenci lub osoby młode, które wchodzą na rynek pracy. W czasach spowolnienia w branży kredytów coraz częściej mieszkania do wynajęcia szukają też rodziny, których aktualnie nie stać na kredyt. Opcja ta, jak już wspominaliśmy, zakłada zajmowanie lokalu mieszkalnego na stałe przez cały rok. Warunkiem jest oczywiście opłacanie mieszkania i przestrzeganie innych postanowień lokatorskich.

Rentowność tego typu najmu jest mniejsza, ale rentierzy mają przy nim zdecydowanie mniej obowiązków. Lokatorzy w założeniu przy najmie długoterminowym nie zmieniają się zbyt często. Nie trzeba też zapewniać im hotelowej opieki. Wystarczy standardowe wyposażenie i umeblowanie wnętrza. Oczywiście najem długoterminowy również trzeba rozliczać jako źródło dochodów. Jakie konkretnie zasady należy stosować? Zależy to od rodzaju umowy najmu i liczby lokali, jakie udostępniamy najemcom.

Dodaj komentarz