Szykujesz się do sprzedania lokalu mieszkalnego? W tym artykule znajdziesz listę porad, które pozwolą ci przygotować twoją nieruchomość do sprzedaży. Dzięki temu nie tylko szybciej znajdziesz klienta, ale też unikniesz ewentualnych problemów związanych z formalnościami i sprawami administracyjnymi.
Jeżeli zamierzasz sprzedać mieszkanie, zacznij od uporządkowania spraw formalnych. Podstawowa rzecz to kwestia własności. Czy jesteś jedynym właścicielem lokalu? Jeżeli nie, to ustal, czy nie będzie problemu ze zgodą innych na sprzedaż oraz czy dogadacie się co do ceny i podziału pieniędzy. O ile masz taką możliwość, możesz spróbować najpierw przejąć całkowite prawo własności lokalu, np. spłacając współwłaścicieli.
Druga istotna rzecz to osoby zameldowane w lokalu oraz ewentualna służebność. Niechciani lokatorzy niekorzystnie wpłyną na proces sprzedaży, w tym na cenę, więc sprawy takie warto załatwić zanim przystąpi się do spisywania oferty.
Również ważne jest uregulowanie zobowiązań wynikających z użytkowania mieszkania. Opłać wszystkie zaległe rachunki oraz ewentualne długi obciążające mieszkanie.
Gdy masz już uporządkowane sprawy formalne (pamiętaj, że panujący w nich bałagan to jeden z największych “straszaków” odpychających klientów od twojej oferty), możesz przystąpić do szykowania sprzedaży.
Pierwszy krok to zdecydowanie, czy chcesz sprzedać mieszkanie samodzielnie, czy z pomocą agenta. Jeżeli zdecydujesz się na pośrednika, w wielu przypadkach twoja rola tutaj się skończy, ponieważ to profesjonalista zadba o przygotowanie mieszkania do sprzedaży.
Reklama: Swoje ogłoszenia zawsze wystawiam tutaj mieszkania Kielce sprzedaż , a także tutaj mieszkania Kielce. Pełno telefonów oraz wiadomości od klientów którzy pragną zobaczyć moje mieszkanie.
Jeśli jednak chcesz sprzedać lokal samodzielnie, znajdź miejsca, gdzie zamieścisz ogłoszenie. Najskuteczniejsze są internetowe portale z ogłoszeniami nieruchomości.
Samo przygotowywanie ogłoszenia rozpocznij od zastanowienia się, jakie największe atuty ma mieszkanie. Oraz jakie wady. Następnie wymyśl sposoby na podkreślenie atutów oraz zmniejszenie znaczenia wad w opisie oraz zdjęciach.
Kolejny etap to przygotowanie mieszkania do sesji zdjęciowych oraz wizyt. Jest to tzw. home stagging. Polega na wysprzątaniu mieszkania oraz zaaranżowaniu go tak, aby robiło jak najlepsze wrażenie. Czasami będzie potrzebne malowanie albo nawet mały remont. Czasami trzeba będzie trochę poprzestawiać meble lub usunąć najstarsze z nich, te które wyglądają źle i niekorzystnie wpłyną na ocenę lokalu. Chodzi o to, że istotne jest to, jakie pierwsze wrażenie robi mieszkanie. Zarówno podczas wizyty klienta, jak też gdy będzie on oglądał ogłoszenie.
W mieszkaniu po home staggingu może zrobić dobre zdjęcia. Tutaj trzymaj się kilku zasad: użyj dobrego aparatu, zadbaj o dobre (najlepiej naturalne) światło i buduj kadry tak, aby akcentować zalety. Dobry klimat w mieszkaniu możesz stworzyć ustawiając drobne dodatki, takie jak świece, obrazki, poduszki czy złożone w kostkę koce.
Gdy masz zdjęcia, przystąp do pisania oferty. Powinna ona być rzeczowa, jednak przyjemna w czytaniu. Jeżeli jednak pisanie nie idzie ci zbyt dobrze, lepiej trzymaj się oszczędnego, ale precyzyjnego języka, zamiast silić się na językowe łamańce. Klient powinien w opisie znaleźć komplet istotnych informacji, dotyczących samego lokalu, jak też jego okolicy.