Kupno mieszkania to transakcja opiewająca na znaczną kwotę. Często są to oszczędności całego życia albo środki uzyskane z kredytu, który będziemy spłacać przez kolejne 20-30 lat. Dlatego bardzo ważne jest, aby zrobić wszystko w celu uniknięcia oszustwa. W tym artykule wyjaśniamy, co zrobić, aby bezpiecznie kupić mieszkanie.
W innej sytuacji znajdują się osoby kupujące na rynku wtórny i na rynku pierwotnym. Zacznijmy od tych drugich.
Wraz z upływem czasu prawo regulujące działalność deweloperów jest dopracowywane i dzięki temu rynek cywilizuje się. Coraz mniej jest sytuacji, w których kupujący zostaje bez niczego i ma problemy z wyegzekwowaniem zobowiązań u dewelopera. W nowej ustawie deweloperskiej, zastępującej przepisy z 2012, wprowadzono Deweloperski Fundusz Gwarancyjny. Ustawa zacznie obowiązywać w przyszłym roku. Firmy deweloperskie będą zobowiązane do uiszczania składek, a celem będzie utworzenie funduszu zabezpieczającego interesy klientów.
Reklama: Swoje ogłoszenia zawsze wystawiam tutaj działki Warszawa , a także tutaj działki Włocławek. Pełno telefonów oraz wiadomości od klientów którzy pragną zobaczyć moje mieszkanie.
Obecnie funkcjonują jeszcze rachunki powiernicze zamknięte i otwarte, jednak nie w każdej sytuacji zabezpieczą one twoje bezpieczeństwo. Dlatego, zanim kupisz mieszkanie, dokładnie sprawdź dewelopera. Dobra informacja jest taka, że praktycznie wszystkie dane zdobędziesz online, nie ruszając się z domu. Sprawdź stronę dewelopera, czy wygląda ona wiarygodnie. Z niej dowiesz się też, jakie wcześniej ukończył on inwestycje. Dzięki temu możesz poszukać informacji, jakiej jakości były to budynki i czy osoby, które kupiły tam lokale, są zadowolone. W rejestrze KRS z kolei uzyskasz informacje o firmie, w tym aktualną sytuację prawną.
Tyle, jeśli chodzi o formalności przy zakupie na rynku pierwotnym. Ważne jest też sprawdzenie stanu technicznego budynku – to należy zrobić niezależnie od tego, czy zakup dotyczy lokalu nowego czy używanego. Sporo rzeczy można sprawdzić samemu, istotne, aby udać się tam w dzień, przy dobrym świetle. Jednak do gruntownego sprawdzenia stanu i standardu technicznego będzie nam potrzebny fachowiec. Warto zapłacić za jego usługi, ponieważ może nas ustrzec przed zakupem budowlanego bubla.
Jeżeli chodzi o sprawy formalne, zakup na rynku wtórnym może być bardziej ryzykowny. Mniej bezpieczne są również transakcje gotówkowe, ponieważ pozwalają oszustom zostawić minimum śladów.Życie ułatwisz sobie korzystając z usług pośrednika, który kompleksowo obsłuży transakcję, w tym dokona sprawdzenia niezbędnych elementów oraz zadba o to, aby dokumentacja była kompletna i sprawdzona.
Podstawa bezpiecznego zakupu używanego mieszkania to sprawdzenie księgi wieczystej. Jej numer powinien nam udostępnić sprzedający (jeżeli nie chce z tego zrobić, jest to sygnał do natychmiastowego odstąpienia od transakcji). Z takim numerem możemy sprawdzić wpis przez internet, na stronie Elektroniczne Księgi Wieczyste (https://ekw.ms.gov.pl/eukw_ogol/menu.do).
Z księgi wieczystej dowiemy się jaka jest forma własności mieszkania, kto jest jego właścicielem oraz czy lokal jest obciążony służebnością i hipoteką. Niestety działają oszuści, którzy posługują się sfałszowanymi dowodami osobistymi. W takiej sytuacji uratować może nas tylko zidentyfikowanie fałszywki. Tutaj przydaje się oko profesjonalisty, np. notariusza, który na co dzień pracuje z dokumentami i dużo łatwiej będzie mu poznać podrabiany dowód.