Lokalizacja, metraż, liczba pomieszczeń, standard… co jeszcze wpływa na cenę i atrakcyjność mieszkania? Pośrednicy wiedzą, iż bardzo istotną cechą jest piętro, na którym znajduje się lokal. Przykładowo mieszkania położone na najwyższym piętrze w blokach z płyty są tanie, ponieważ mają słabe właściwości termiczne (w lato się nagrzewają, a w zimę trzeba je dużo intensywniej ogrzewać). Co z parterem – czy to dobry wybór?

Atrakcyjność mieszkania na parterze w bardzo dużym stopniu zależy od okolicy oraz samego bloku. W nowych inwestycjach deweloperzy starają się zlikwidować pewne wady, które były zawsze przypisane do najniżej położonych lokali.

W starszym budownictwie, w tym w blokach z czasów PRL-u oraz z lat 90., parterowe mieszkania mają gorszy standard. Wpływa na to kilka czynników. Najczęściej podkreślana wada to brak bezpieczeństwa. Dostęp do parterowego mieszkania jest możliwy z poziomu gruntu, a więc teoretycznie jest ono dużo bardziej narażone na bycie okradzionym. Można temu zapobiegać montując kraty na oknach oraz na balkonie, ale nie jest to rozwiązanie zbytnio estetyczne.

Inaczej sprawa wygląda w budynkach z tzw. wysokim parterem. Często jest on podniesiony na poziom pierwszego piętra, a na poziomie gruntu znajdują się komórki lokatorskie oraz garaże. Rozwiązuje to kwestie bezpieczeństwa, jednak tworzy inny problem. Garaż bezpośrednio pod mieszkaniem zazwyczaj oznacza hałas, powstający podczas parkowania pojazdu. Uciążliwe również mogą być spaliny.

Reklama: Swoje ogłoszenia zawsze wystawiam tutaj nieruchomości Płock , a także tutaj mieszkania na sprzedaż Białystok. Pełno telefonów oraz wiadomości od klientów którzy pragną zobaczyć moje mieszkanie.

Ogólnie hałas to jeden z większych problemów w parterowych mieszkaniach. Dotyczy nie tylko dźwięków z położonych poniżej garaży, ale też wszystkich odgłosów z zewnątrz, które są tu bardziej słyszalne niż na wyższych piętrach. Mowa tu chociażby o przechodniach czy wyciu kosiarek do trawy. Dla osób, które nigdy nie mieszkały na parterze, zaskoczeniem może być to, iż hałas pochodzi nie tylko z zewnątrz. Drzwi mieszkania na parterze znajdują się na szlaku komunikacyjnym każdego mieszkańca danej klatki, tak więc nieustannie ktoś tam przechodzi.

Problemom z hałasem na parterze zaradzić może lepsza izolacja akustyczna konstrukcji budynku, lepsze drzwi oraz lepsze okna. W przypadku balkonu można się pokusić o jego zabudowę.

To nie kompletna lista wad mieszkań parterowych. Istotne jest też to, że w starszych budynkach, w których nie zadbano o dobrą izolację, najniżej położone mieszkania wymagają bardziej intensywnego ogrzewania. Od dołu sąsiadują z piwnicami, czyli pomieszczeniami nie ogrzewanymi, przez co mają zimne podłogi.

W nowych inwestycjach lepsze materiały, podniesienie parteru oraz lepsza izolacja akustyczna rozwiązują wiele problemów. Do tego deweloperzy często podnoszą atrakcyjność takich lokali dodając do nich prywatny ogródek lub taras. Takie parterowe mieszkanie może być dużo bardziej atrakcyjne od położonego wyżej, tym bardziej, iż jest do niego łatwy dostęp.

Tym, co przyciąga klientów do mieszkań na parterze, jest zazwyczaj cena. W starych budynkach jest ona o kilka procent niższa niż pozostałych lokali w tej samej klatce. Jeżeli okolica jest bezpieczna lub teren jest ogrodzony, monitorowany i objęty ochroną, często taki lokal praktycznie nie posiada żadnych wad wynikających z niskiego położenia.

Dodaj komentarz