Zakup mieszkania to transakcja opiewająca na dużą kwotę. Na tyle dużą, że dla wielu z nas jest to największy zakup w życiu. Dlatego istotne jest, aby wiedzieć, jak uniknąć kupowania “kota w worku”. W tym artykule znajdziesz listę rzeczy, które należy sprawdzić przed zakupem mieszkania. Porady dotyczą zarówno rynku pierwotnego, jak i wtórnego.

Mieszkanie może mieć wady fizyczne oraz formalne. Istotne są też czynniki, które nie są stricte wadami, jednak mogą się nimi okazać z twojego punktu widzenia.

Do tej ostatniej grupy należą czynniki związane z położeniem i sąsiedztwem. Zanim kupisz mieszkanie, dokładnie przyjrzyj się okolicy. Co stoi w bezpośrednim sąsiedztwie bloku, co nieco dalej (czy nie są to np. przemysłowe obiekty mogące tworzyć uciążliwe warunki dla mieszkańców), czy natężenie hałasu ulicznego w bloku jest uciążliwe. Zwróć uwagę na lokalną infrastrukturę: czy będziesz miał łatwy dostęp do parkingów, sklepów, przedszkola, żłobka, szkoły, przystanków, stacji PKP. Często okazyjna cena wiąże się z tym, że w danej okolicy po prostu niczego nie ma. Przyjrzyj się też samemu blokowi – jak wygląda, czy jest zadbany, czy klatka nie wygląda jak melina? Możesz spróbować porozmawiać z sąsiadami, wybadać kim są. Taki przeprowadzony na własną rękę wywiad może cię uratować przed zamieszkaniem np. pod hałaśliwymi sąsiadami, albo w klatce, gdzie większość mieszkań jest przeznaczona na najem krótkoterminowy.

Jeżeli chodzi o lokalizację mieszkania i znajdujące się w okolicy obiekty, to samemu możesz ocenić stan bieżący. Aby jednak dowiedzieć się, co się może wydarzyć w przyszłości, sprawdź miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Znajdziesz w nim informacje o tym, czy obok, na wolnej działce stanie blok, czy może obiekt usługowy, czy w pobliżu nie jest planowana ruchliwa ulica itp.

Bardzo ważne jest, aby okolica była dopasowana do twoich potrzeb. Jeżeli pracujesz zdalnie, dobra komunikacja nie będzie aż tak istotna, jeżeli lubisz ciszę – sąsiedztwo ruchliwej ulicy okaże się przekleństwem itp. Często pozory mogą mylić i samo spojrzenie na mapę niewiele ci powie o charakterze danej dzielnicy. Musisz się tam udać osobiście, aby to ocenić.

Kolejny istotny krok to zdobycie numeru księgi wieczystej i sprawdzenie mieszkania pod kątem wad formalnych. Kto jest właścicielem, czy nieruchomość jest zabezpieczeniem kredytu, czy nie jest obciążona służebnością. Z kolei z urzędu gminy lub miasta można uzyskać zaświadczenie o tym, kto jest zameldowany pod danym adresem. To są rzeczy, które trzeba sprawdzić, aby uniknąć zakupu mieszkania z poważną wadą formalną.

Istotne jest również sprawdzenie, w spółdzielni lub wspólnocie, czy dotychczasowy właściciel uregulował wszystkie zobowiązania. To samo dotyczy rachunków związanych z eksploatacją danego lokalu.

W przypadku rynku pierwotnego podstawowa rzeczy to przyjrzenie się deweloperowi. Bardzo dużo informacji da nam wizyta na dotychczas zbudowanych przez niego osiedlach. W jakim są standardzie, czy lokatorzy są zadowoleni, czy w internecie lub prasie nie krążą informacje o jakich istotnych konfliktach i niedociągnięciach? Pojedyncza zła opinia może być wynikiem nieporozumienia lub złośliwością, jednak powtarzające się informacje o jakimś problemie dają powody do zastanowienia się, czy zakup u danego dewelopera nie jest rzeczywiście ryzykowny.

Dodaj komentarz