Bardzo popularne jest przekonanie, że nieruchomości obciążonej niespłaconym jeszcze kredytem nie można sprzedać lub jest to bardzo trudne. Do tego dokłada się obiegowa opinia, iż w przypadku domu lub mieszkania kupionego na kredyt, to bank jest właścicielem takiego lokalu lub budynku. To wszystko nie jest prawdą – mieszkanie z kredytem można sprzedać i nie musi to być wcale aż tak trudna oraz czasochłonna transakcja. W tym artykule krótko wyjaśniamy, jak dokonać sprzedaży lokalu mieszkalnego obciążonego hipoteką.
Przeciwnicy kredytów hipotecznych lubią twierdzić, że jest to zobowiązanie do końca życia i nie daje możliwości swobodnego dysponowania kupionego z pożyczonych środków lokalu. Nic bardziej mylnego. To kredytobiorca, a nie bank, jest właścicielem takiego mieszkania i może swobodnie decydować, co z nim zrobi. Może więc w nim mieszkać, może wynająć, może zostawić puste, ale też może je sprzedać. Różnica polega na liczbie formalności, które trzeba załatwić.
Sprzedaż mieszkania z wcześniejszą spłatą kredytu
Sprzedając mieszkanie obciążone kredytem przede wszystkim należy o tym poinformować kupującego jak najwcześniej, czyli najlepiej napisać o tym już w ogłoszeniu. Kolejny krok to poinformowanie naszego banku o intencji sprzedania lokalu. Wtedy też możemy uzyskać informację, jakie są zasady wcześniejszej spłaty (np. czy jest ona obciążona dodatkowymi opłatami) oraz zaświadczenie z dokładną kwotą, jaka pozostała do spłaty. Potrzebna będzie też pisemna deklaracja banku (promesa), iż po uregulowaniu zobowiązania bank umożliwi usunięcie informacji o obciążeniu kredytem z księgi wieczystej. Taka promesa zazwyczaj ważna jest 30 dni i w tym czasie należy spisać z kupującym umowę przedwstępną (najlepiej poświadczoną notarialnie). W tej umowie musi m.in. znaleźć się zapis określający, jaka część zapłaty będzie przeznaczona na spłatę naszego kredytu, a jaka trafi do nas.
Reklama: Swoje ogłoszenia zawsze wystawiam tutaj mieszkania Siemianowice , a także tutaj domy Szczecin. Pełno telefonów oraz wiadomości od klientów którzy pragną zobaczyć moje mieszkanie.
Jeżeli klient kupuje za gotówkę, wystarczy że dokona wpłaty na dwa konta – nasze oraz banku, w ten sposób spłacając kredyt oraz pozostałą kwotę przekazując nam, jako zapłatę za mieszkanie. Przy zakupie gotówkowym może się okazać, iż nie będzie potrzeba umowa przedwstępna, która ma nas zabezpieczyć w trakcie oczekiwania na uzyskanie przez klienta kredytu.
Jeżeli klient kupuje na kredyt, formalności jest nieco więcej. Najistotniejsza różnica polega na tym, że to bank, gdzie kupujący wziął kredyt, dokonuje przelewów – spłacającego nasz kredytu oraz będącego zapłatą za mieszkanie.
Dysponując zaświadczeniem o spłaceniu kredytu, uzyskanym z banku, można wystąpić do sądu o wykreślenie informacji o obciążeniu kredytem z księgi wieczystej nieruchomości.
Sprzedaż mieszkania z cesją kredytu
Przy sprzedaży mieszkania obciążonego hipoteką możliwy jest też inny scenariusz – przejęcie kredytu przez kupującego. To rozwiązanie jest stosowane przy podziale majątku po rozwodzie lub rozstaniu się partnerów dotychczas mieszkających razem i razem spłacających kredyt. Cesja kredytu oznacza przejęcie długu przez jedną osobę. W procesie tym kluczowa jest ocena jej zdolności kredytowej, ponieważ będzie musiała samodzielnie udźwignąć spłatę comiesięcznej raty dotychczas opłacanej z dwóch wypłat.